Maska do włosów vs. odżywka do włosów – co wybrać?

Stajemy przed wyborem odpowiedniego produktu do pielęgnacji włosów i okazuje się, że nie wiemy, w którą stronę się skierować. Mnogość propozycji wcale nie ułatwia zadania. Mamy do wyboru szampony, odżywki, serum, lotiony, olejki, balsamu i maseczki do włosów. Które wybrać? Najczęściej wybór pada na odżywki lub maski do włosów. Czy się różnią? Które wybrać?

Ktoś powiedział, kiedy trafne słowa odnośnie pielęgnacji włosów: „Używanie maski do włosów jest jak jedzenie pełnowartościowej żywności, a używanie odżywki jak makijaż. Maska upiększa od wewnątrz, a odżywka tylko powierzchownie”. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby włosy wyglądały idealnie pod względem wyglądu. Zawsze trafi się niesforny kosmyk lub nieestetycznie podkręcone pasmo, a jedna strona fryzury przeważnie jest oklapnięta. Właściwie tylko dzieci do okresu dojrzewania mają włosy, które świetnie wyglądają i zachowują się bez konieczności dodatkowej pielęgnacji. Dopiero w okresie dojrzewania kończy się okres dobrej passy dla włosów, a zaczyna czas intensywnej pielęgnacji.

Pojawia się pytanie – co wybrać? Maskę czy odżywkę? Zazwyczaj decydujemy się na tę drugą opcję, bo jest tańsza, bardziej uniwersalna i po prostu lepiej znana. Nie wiemy, na czym polega działanie masek, więc wykluczamy je z obszaru naszego zainteresowania. Czym różni się maska od odżywki?

Odżywka, by pielęgnować. Maska, by odżywiać włosy. Zadaniem odżywek jest podstawowe pielęgnowanie włosów – odżywienie, wzmocnienie i ochrona przed uszkodzeniami. Zawsze muszą być dobrane do typu włosów i uwzględniać problemy z włosami. Maska do włosów nie działa tak powierzchownie jak odżywka. Wnika w głąb włosów i skóry, dociera aż do mieszków włosowych i zapewnia dogłębne działanie. Odżywia, nawilża, regeneruje i nadaje miękkość.

Istotna różnica zauważalna jest również w sposobie aplikacji. Maskę do włosów stosuje się zawsze przed myciem włosów, najczęściej na suche pasma. Odżywkę aplikujemy po myciu i spłukujemy, choć są też odżywki bez konieczności spłukiwania. Czas aplikacji także jest różny. Odżywka działa szybko i można ją zmyć z włosów już po 3-8 minutach. Maska do włosów potrzebuje więcej czasu, żeby wniknąć we włosy. Najczęściej od pół godziny do nawet 12 godzin!

Zastanawiając się, czy kupić maskę do włosów, pamiętajmy o jej właściwościach. Odżywka zadziała natychmiastowo i tymczasowo poprawi wygląd i kondycję włosów. Natomiast maska do włosów zapewni dogłębną regenerację i odżywienie w przypadku poważnych problemów lub sporego uszkodzenia włosów, ale na jej długotrwałe efekty działania trzeba będzie trochę poczekać.